Data urodzenia: 7 stycznia 1990
Miejsce urodzenia: Fulpmes, Austria
Waga: 66 kg
Wzrost: 180 cm
Stan cywilny: kawaler
Pseudonim: Schlieri
Trener kadry: Alexander Pointner
Klub: SV Innsbruck Bergisel
Pierwszy skok: 1999 w Fulpmes
Debiut w reprezentacji: 2004 w Seefeld
Debiut w PŚ: 12 marca 2006 Oslo (24. miejsce)
Pierwsze punkty PŚ: 12 marca 2006 Oslo (24. miejsce)
Pierwsze podium PŚ: 3 grudnia 2006 Lillehammer (1. miejsce)
Najdłuższy skok: 233,5 m Planica 15.03.2008
Oficjalna strona: schlieri.at
Życiorys:
Debiut w międzynarodowych zawodach zaliczył 18 grudnia 2004 roku podczas zawodów FIS w Seefeld, gdzie zajął ósme miejsce. 17 grudnia 2005 roku w Predazzo podczas zawodów FIS po raz pierwszy zwyciężył w międzynarodowych zawodach, a dzień później był drugi. 2 lutego 2006 roku w Kranju został indywidualnym mistrzem świata juniorów. 4 marca 2006 roku na skoczni Okurayama w Sapporo ponownie zwyciężył w zawodach FIS, a dzień później przegrał jedynie z Mario Innauerem i zajął drugą lokatę.
12 marca 2006 roku w Oslo zadebiutował w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zajął wówczas 24. miejsce, dzięki czemu zdobył pierwsze w karierze punkty do klasyfikacji zawodów tej rangi.
5 sierpnia 2006 roku na skoczni w Hinterzarten zaliczył swój debiut w Letniej Grand Prix na igelicie. Wraz z reprezentantami Austrii (Wolfgangiem Loitzlem, Manuelem Fettnerem i Andreasem Koflerem) zajął pierwsze miejsce w drużynowym konkursie. Dzień później, 6 sierpnia zajął trzecie miejsce w konkursie indywidualnym na tej samej skoczni. 14 sierpnia 2006 roku wygrał indywidualne zawody Letniej Grand Prix w Courchevel.
14 października 2006 został mistrzem Austrii na średniej skoczni w Ramsau pokonując Andreasa Koflera o 1,5 punktu, a Wolfganga Loitzla o 6 punktów.
3 grudnia 2006 na skoczni Lysgardsbakken K123 w Lillehammer wygrał pierwsze w karierze zawody Pucharu Świata. 25 lutego 2007 został mistrzem świata w drużynie wraz z Thomasem Morgensternem, Andreasem Koflerem i Wolfgangiem Loitzlem.
Rekord życiowy Schlierenzauera w długości skoku wynosi 233,5 m i został ustanowiony 15 marca 2008 roku, podczas pierwszej serii konkursu drużynowego w lotach narciarskich w Planicy. 23 lutego tego samego roku został mistrzem świata w lotach, bezpośrednio wyprzedzając Martina Kocha. W tym samym roku Gregor Schlierenzauer triumfował w Turnieju Nordyckim. W końcowej klasyfikacji Pucharu Świata 2007/2008 zajął drugie miejsce, przegrywając z Thomasem Morgensternem.
Na mistrzostwach świata w 2009 roku w Libercu został wicemistrzem świata na normalnej skoczni, przegrywając tylko z Wolfgangiem Loitzlem. Na skoczni dużej Schlierenzauer zajął czwartą pozycję. W sezonie 2008/09 zdobył Puchar Świata. W tym samym roku Gregor triumfował w Turnieju Nordyckim wyprzedzając Harriego Olli o 0,6 pkt.
13 lutego 2010 zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver na skoczki w Whistler HS 106
Przebieg kariery:
Pierwszy skok w karierze Schlierenzauer oddał w 1999 roku w Fulpmes. W reprezentacji Austrii występuje od 2004 roku.
2005/2006
Mistrzostwa świata juniorów - 1. miejsce
Konkursy mistrzostw świata juniorów w słoweńskim Kranju były pierwszą wysokiej rangi, międzynarodową imprezą w karierze Gregora Schlierenzauera. 2 lutego 2006 austriacki skoczek został mistrzem świata juniorów. Dwa dni później zdobył drugi złoty krążek, wraz z reprezentacją. Oprócz niego do sukcesu się przyczynili Arthur Pauli, Thomas Thurnbichler i Mario Innauer.
Puchar Świata - 73. miejsce
Gregor zadebiutował w Pucharze Świata 12 marca 2006 roku, podczas zawodów na skoczni Holmenkollen w Oslo. Austriak zajął w tym konkursie 24. miejsce. Zdobyte w ten sposób 7 punktów pozwoliły na zajęcie przez skoczka 73. pozycji na koniec sezonu.
Turniej Skandynawski - 50. miejsce
Konkurs w Oslo był zarazem konkursem zaliczanym do Turnieju Skandynawskiego. Ponieważ był to jedyny start Schlierenzauera w tym turnieju, został sklasyfikowany na 50. miejscu.
Puchar Kontynentalny - 124. miejsce
W zawodach zaliczanych do Pucharu Kontynentalnego Gregor Schlierenzauer wystąpił dwukrotnie. Podczas zawodów w Planicy (7-8 stycznia 2006) zajął kolejno 28. i 32. lokatę.
Puchar FIS - 3. miejsce
Austriak wystąpił w czterech konkursach zaliczanych do Pucharu FIS. 1 stycznia na skoczni w Seefeld zajął drugą pozycję, przegrywając tylko z Mario Innauerem. Dwa miesiące później, 1 marca Gregor uplasował się ponownie na drugim miejscu, tym razem w japońskim Zao. Dzień później był szósty. Schlierenzauer wygrał natomiast 4 marca zawody w Sapporo.
2006/2007:
Mistrzostwa świata - 8. i 10. miejsce
Podium zawodów Pucharu Świata w Lillehammer w 2006 r. Od lewej: Anders Jacobsen (2. miejsce), Gregor Schlierenzauer (1. miejsce), Adam Małysz (3. miejsce)
Mistrzostwa świata w Sapporo były pierwszymi seniorskimi mistrzostwami w karierze Gregora Schlierenzauera. Po dobrej pierwszej części sezonu, Austriak był wymieniany w gronie faworytów konkursów na Okurayamie i Miyanomori[13]. Medali jednak nie zdobył. 24 lutego zajął 10. miejsce w konkursie na dużej skoczni. Tydzień później na normalnym obiekcie był ósmy. Medal zdobył natomiast w drużynie wraz z Thomasem Morgensternem, Wolfgangem Loitzlem i Andreasem Koflerem obronił dla Austrii tytuł mistrza świata sprzed dwóch lat.
Puchar Świata - 4. miejsce
Sezon 2006/2007 był pierwszym w karierze Gregora Schlierenzauera, spędzonym głównie na zawodach Pucharu Świata. Skoczka zabrakło na zawodach w Kuusamo, inaugurujących sezon. Pojawił się tydzień później podczas zawodów w Lillehammer. 2 grudnia w pierwszym norweskim konkursie, Austriak zajął 4. pozycję. Następnego dnia odniósł swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze. Wyczyn ten powtórzył dwa tygodnie później, 16 grudnia na skoczni w Engelbergu. W drugich zawodach w Szwajcarii "Schlieri" uplasował się na 3. miejscu. Po Turnieju Czterech Skoczni (w trakcie którego Schlierenzauer był przez pewien czas liderem Pucharu Świata) Austriaka zabrakło na starcie zawodów na mamuciej skoczni w Vikersund. W Zakopanem, w jednoseryjnym konkursie na Wielkiej Krokwi Gregor Schlierenzauer zajął 9. miejsce. Następne zawody w Oberstdorfie skoczek zakończył na 4. i 10. miejscu. W Titisee-Neustadt był 8. i 2., w Klingenthal wygrał kolejne zawody w karierze. Gorszą lokatę zajął w Willingen - siedemnastą. Po Turnieju Skandynawskim Schlierenzauera po raz kolejny zabrakło na lotach narciarskich. Alexander Pointner nie wystawił go do kadry na finałowe konkursy w Planicy.
Turniej Czterech Skoczni - 2. miejsce
Swój debiut na Turnieju Czterech Skoczni Gregor Schlierenzauer rozpoczął od zwycięstwa na Schattenbergschanze w Oberstdorfie. Dwa dni po pierwszym konkursie, podczas noworocznych zmagań w Garmisch-Partenkirchen Austriakowi nie udało się stanąć na podium. Czwarte miejsce w konkursie pozwoliło mu jednak utrzymać prowadzenie w klasyfikacji turnieju. Szansę na jego zwycięstwo Gregor stracił na skoczni w Innsbrucku - 4 stycznia na Bergisel uplasował się na 11. pozycji. W ostatnim konkursie turnieju, 7 stycznia w Bischofshofen, Schlierenzauer ponownie nie dał szans rywalom. W łącznej klasyfikacji turnieju lepszy od niego był tylko reprezentant Norwegii, Anders Jacobsen.
Turniej Skandynawski - 24. miejsce
W zawodach inaugurujących Turniej Skandynawski, na skoczni w Lahti Gregor Schlierenzauer nie zakwalifikował się do drugiej serii konkursu Pucharu Świata. 11 marca na Salpausselkä zajął 38. pozycję. Dwa dni później w Kuopio Schlierenzauer był dziewiąty. Gorzej wypadły Austriakowi konkursy w Oslo. 17 i 18 marca zawodnik zakończył starty w turnieju na 19. i 41. miejscu.
2007/2008:
Podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2007/08. Od lewej: Gregor Schlierenzauer (2. miejsce), Thomas Morgenstern (1. miejsce), Janne Ahonen (3. miejsce)
Mistrzostwa świata w lotach - 1. miejsce
Mistrzostwa świata w lotach organizowane w niemieckim Oberstdorfie były debiutem Gregora Schlierenzauera na mamuciej skoczni. Po pierwszym dniu zmagań na Skoczni Heinego Klopfera, 22 lutego 2008, reprezentant Austrii zajmował 2. pozycję, przegrywając z Bj?rnem Einarem Rom?renem. Następnego dnia Gregor pokonał Norwega oraz Martina Kocha, zostając mistrzem świata w lotach narciarskich. Był to pierwszy seniorski, indywidualny tytuł w karierze Schlierenzauera. Dzień później dołożył do niego drugi złoty krążek, zdobyty drużynowo z Kochem, oraz Thomasem Morgensternem i Andreasem Koflerem[18].
Puchar Świata - 2. miejsce
Nowy sezon Gregor Schlierenzauer rozpoczął 1 grudnia od 4. miejsca na skoczni Rukatunturi w fińskim Kuusamo. Tydzień po tych zawodach, Schlierenzauer zajął 2. i 9. pozycję na skoczni w Trondheim. 13 i 14 grudnia stawał na podium zmagań na skoczni normalnej w Villach, zajmując trzecią i drugą lokatę. Podczas następnych zawodów Pucharu Świata, rozegranych w szwajcarskim Engelbergu skoczek był czwarty i drugi. Po Turnieju Czterech Skoczni, Austriak zanotował 18. i 6. pozycję we włoskim Predazzo. W zawodach na mamuciej skoczni w Harrachovie Schlierenzauer nie wystartował. W pierwszym konkursie na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, 25 stycznia odniósł swoje drugie pucharowe zwycięstwo w sezonie. Dwa dni później na tej samej skoczni zajął 8. miejsce. Schlierenzauer nie skakał w kolejnych zawodach, które odbyły się w Sapporo. Reprezentant Austrii powrócił podczas konkursu w Libercu, gdzie zajął dwukrotnie drugie miejsce, przegrywając wpierw z Thomasem Morgensternem, a dzień później z Andersem Jacobsenem. Następny konkurs to 8. pozycja Schlierenzauera w Willingen. Po zwycięskim dla niego Turnieju Skandynawskim, wygrał oba finałowe konkursy w Planicy.
Turniej Czterech Skoczni - 12. miejsce
Pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni, na skoczni w Oberstdorfie ukończył na 2. miejscu. Austriak wygrał noworoczne zawody w Ga-Pa, ustanawiając rekord nowowybudowanej skoczni Neue Große Olympiaschanze. Uzyskał 141 metrów, poprawiając o dwa metry rezultat Janne Ahonena. Na półmetku turnieju Gregor Schlierenzauer był jego liderem. Konkurs w Innsbrucku, z powodu zbyt silnie wiejącego wiatru, został odwołany i przeniesiony do Bischofshofen. W serii próbnej przed trzecim konkursem TCS, Gregor pokonał oficjalny rekord obiektu o dwa metry, lądując na 145 metrze. W zawodach Austriak uplasował się na 5. pozycji i stracił przodownictwo w turnieju. W ostatnim z konkursów nie zakwalifikował się do finałowej serii, zajmując 42. lokatę. Wynik ten sprawił, że Schlierenzauer spadł w klasyfikacji generalnej turnieju z trzeciej na 12. pozycję.
Turniej Skandynawski - 1. miejsce
W pierwszych konkursach Turnieju Skandynawskiego, rozegranych 3 i 4 marca w Kuopio Gregor Schlierenzauer zajął drugą i czwartą pozycję. Trzy dni później na skoczni w Lillehammer Austriak odniósł kolejne zwycięstwo w Pucharze Świata, bijąc przed konkursem rekord obiektu i ustanawiając nowy na 143 metrze. W ostatnich zawodach turnieju na skoczni w stolicy Norwegii, Schlierenzauer powtórzył swój wyczyn z Lillehammer, odnosząc kolejny triumf. Wygrana w Oslo pozwoliła Schlierenzauerowi wyprzedzić w klasyfikacji Turnieju Nordyckiego liderującego przed ostatnimi zawodami - Fina Janne Happonena[22].
2008/2009:
Podium indywidualnego konkursu na skoczni normalnej w ramach mistrzostw świata w Libercu: Gregor Schlierenzauer (2. miejsce), Wolfgang Loitzl (1. miejsce), Simon Ammann (3. miejsce).
Mistrzostwa świata - 2. i 4. miejsce
Podczas mistrzostw świata w Libercu Gregor Schlierenzauer startował jako aktualny lider Pucharu Świata. W pierwszym konkursie, na normalnej skoczni, Austriak został wicemistrzem świata, przegrywając tylko z Wolfgangiem Loitzlem. W drugim konkursie, na dużej skoczni, Schlierenzauer zajmował 4. miejsce po pierwszej serii zawodów. Druga seria została odwołana z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, w wyniku czego rezultat ten był ostatecznym miejscem Schlierenzauera w konkursie. Austriak stanął tuż za podium, przegrywając z Andreasem Küttelem, Martinem Schmittem i Andersem Jacobsenem.
W konkursie drużynowym wraz z Wolfgangiem Loitzlem, Martinem Kochem i Thomasem Morgensternem zdobył złoty medal.
Puchar Świata - 1. miejsce
Kolejny sezon Pucharu Świata Gregor Schlierenzauer rozpoczął od trzeciego miejsca w inaugurujących zawodach w Kuusamo, rozegranych 29 listopada 2008 roku. Tydzień później Austriak wygrał pierwszy konkurs w sezonie, na skoczni w Trondheim. Oprócz zwycięstwa i rekordu skoczni (140 m), został również liderem Pucharu Świata. Następnego dnia Schlierenzauer był trzeci, tracąc żółty plastron lidera na rzecz Simona Ammanna. W kolejnych zawodach, we włoskim Pragelato, uplasował się na 3. i 4. pozycji. 20 i 21 grudnia, podczas konkursów w Engelbergu, skoczek zajął 3. i 1. lokatę. Po Turnieju Czterech Skoczni Schlierenzauer triumfował dwukrotnie w Bad Mitterndorf, bijąc rekord skoczni - 215,5 metra. W kolejnych zawodach, na skoczni w Zakopanem był trzeci oraz pierwszy. Podczas przedolimpijskich zawodów w Whistler dwukrotnie był najlepszy, ponadto ustanowił rekord obiektu (149 m) i ponownie został liderem Pucharu Świata. Kolejne zwycięstwo Schlierenzauer odniósł w Sapporo. "Schlieri" z minimalnymi przewagami zwyciężył jeszcze w Willingen i Klingenthal. Jako czwarty skoczek w historii, po Janne Ahonenie, Mattim Hautamäki i Thomasie Morgensternie, Schlierenzauer wygrał sześć konkursów Pucharu Świata z rzędu[24]. 14 lutego na mamuciej skoczni w Oberstdorfie Schlierenzauer zajął 8. miejsce. Podczas Turnieju Nordyckiego Schlierenzauer zapewnił sobie Kryształową Kulę za zwycięstwo w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata.
Turniej Czterech Skoczni - 3. miejsce
29 grudnia w Oberstdorfie w zawodach inaugurujących Turniej Czterech Skoczni 2008/2009, Gregor Schlierenzauer zajął czwartą pozycję. W pierwszej serii konkursu rozgrywanego systemem KO rywalizował z Piotrem Żyłą i został zwycięzcą pary. Podobnie w drugim konkursie, 1 stycznia w Garmisch. Trzy dni później na Bergisel Austriak uplasował się na drugim miejscu, a w kończących cykl zawodach w Bischofshofen był czwarty. W klasyfikacji łącznej reprezentant Austrii zdobył 1077,1 punktu i zajął trzecie miejsce.
Turniej Skandynawski - 1. miejsce
8 marca 2009 w Lahti w przeniesionym na skocznię normalną konkursie zajął pierwsze miejsce i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej turnieju. Dwa dni później na skoczni w Kuopio uplasował się na 10. pozycji i stracił prowadzenie w turnieju na rzecz Simona Ammanna. W kolejnym konkursie w norweskim Lillehammer Schlierenzauer ponownie był na podium, stając na najniższym jego stopniu. W kończących cykl zawodach na mamuciej skoczni w Vikersund Austriak ponownie był najlepszy. Dzięki zawycięstwu Schlierenzauer triumfował również w końcowej klasyfikacji turnieju.
Osiągnięcia:
Igrzyska Olimpijskie:
Indywidualnie:
2010 Vancouver (Kanada) - brązowy medal (HS 106), - brązowy medal (HS 140)
Drużynowo:
2010 Vancouver (Kanada) - złoty medal (HS 140)
Mistrzostwa świata:
Indywidualnie:
2007 Sapporo (Japonia) - 10. miejsce (K-120), 8. miejsce (K-90)
2009 Liberec (Czechy) - srebrny medal (K-90), 4. miejsce (K-120)
Drużynowo:
2007 Sapporo (Japonia) - złoty medal
2009 Liberec (Czechy) - złoty medal
Mistrzostwa świata w lotach
Indywidualnie:
2008 Oberstdorf (Niemcy) - złoty medale
Drużynowo:
2008 Oberstdorf (Niemcy) - złoty medal
Mistrzostwa świata juniorów
Indywidualnie:
2005 Rovaniemi (Finlandia) - 20. miejsce
2006 Kranj (Słowenia) - złoty medale
Drużynowo:
2005 Rovaniemi (Finlandia) - 4. miejsce
2006 Kranj (Słowenia) - złoty medale
Puchar Świata:
Miejsca w klasyfikacji generalnej:
2005/2006 - 73.
2006/2007 - 4.
2007/2008 - 2.
2008/2009 - 1.
Zwycięstwa w konkursach Pucharu Świata:
Gregor Schlierenzauer w swojej karierze zwyciężył w 31 konkursach zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata. Pod tym względem austriacki skoczek zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów.
1. 3 grudnia 2006 - Lillehammer Lysgardsbakken
2. 16 grudnia 2006 - Engelberg Großtitlisschanze
3. 30 grudnia 2006 - Oberstdorf Schattenbergschanze
4. 7 stycznia 2007 - Bischofshofen im. Paula Ausserleitnera
5. 7 lutego 2007 - Klingenthal Vogtlandarena
6. 1 stycznia 2008 - Garmisch-Partenkirchen Neue Große Olympiaschanze
7. 25 stycznia 2008 - Zakopane Wielka Krokiew
8. 7 marca 2008 - Lillehammer Lysg?rdsbakken
9. 9 marca 2008 - Oslo Holmenkollbakken
10. 14 marca 2008 - Planica Letalnica
11. 16 marca 2008 - Planica Letalnica
12. 6 grudnia 2008 - Trondheim Granasen
13. 21 grudnia 2008 - Engelberg Großtitlisschanze
14. 10 stycznia 2009 - Bad Mitterndorf Kulm
15. 11 stycznia 2009 - Bad Mitterndorf Kulm
16. 17 stycznia 2009 - Zakopane Wielka Krokiew
17. 24 stycznia 2009 - Whistler Whistler Olympic Park Ski Jump
18. 25 stycznia 2009 - Whistler Whistler Olympic Park Ski Jump
19. 31 stycznia 2009 - Sapporo Okurayama
20. 8 lutego 2009 - Willingen Mühlenkopfschanze
21. 11 lutego 2009 - Klingenthal Vogtlandarena
22. 8 marca 2009 - Lahti Salpausselkä
23. 15 marca 2009 - Vikersund Vikersundbakken
24. 20 marca 2009 - Planica Letalnica
25. 5 grudnia 2009 - Lillehammer Lysgardsbakken
26. 19 grudnia 2009 - Engelberg Großtitlisschanze
27. 1 stycznia 2010 - Garmisch-Partenkirchen Neue Große Olympiaschanze
28. 3 stycznia 2010 - Innsbruck Bergisel
29. 10 stycznia 2010 - Tauplitz/Bad Mitterndorf Kulm
30. 22 stycznia 2010 - Zakopane Wielka Krokiew
31. 23 stycznia 2010 - Zakopane Wielka Krokiew
32. 6 lutego 2010 - Willingen Mühlenkopfschanze
Miejsca na podium:
Gregor Schlierenzauer 51 razy stawał na podium zawodów Pucharu Świata, z czego 32 na najwyższym jego stopniu. Oprócz tego 12 razy był drugi i siedmiokrotnie trzeci.
sezon | 1. miejsce | 2. miejsce | 3. miejsce | podium |
2005/2006 | - | - | - | - |
2006/2007 | 5 | 1 | 1 | 7 |
2007/2008 | 6 | 7 | 1 | 14 |
2008/2009 | 13 | 3 | 4 | 20 |
2009/2010 | 8 | 1 | 1 | 10 |
łącznie: | 32 | 12 | 7 | 51 |
Turniej Czterech Skoczni:
Gregor Schlierenzauer do tej pory wystąpił w czterech edycjach Turnieju Czterech Skoczni. W sezonie 2006/2007 zwyciężając w Oberstdorfie i zajmując 4. miejsce w Garmisch-Partenkirchen, Austriak był na prowadzeniu turnieju po części niemieckiej. W Austrii był 11. w Innsbrucku oraz zwyciężył w Bischofshofen i ostateczne zajął drugą pozycję w Turnieju Czterech Skoczni. Rok później ponownie po dwóch pierwszych zawodach był liderem cyklu. Turniej przegrał w Bischofshofen, zajmując w ostatnim z konkursów 42. lokatę. Na przełomie lat 2008/2009 Gregor był w konkursach Turnieju Czterech Skoczni trzykrotnie czwarty. Drugie miejsce zajęte w Innsbrucku pozwoliło mu jednak stanąć na najniższym stopniu podium klasyfikacji końcowej cyklu. W sezonie 2009/2010 w pierwszym konkursie Turnieju Czterech skoczni zajął dziewiąte miejsce. W noworocznym konkursie w Garmisch-Partenkirchen był najlepszy. Wynik ten powtórzył również 3 stycznia 2010 na skoczni Bergisel w Innsbrucku.
Miejsca w klasyfikacji generalnej TCS:
2007 - 2.
2008 - 12.
2009 - 3.
2009 - 4.
Turniej Nordycki (Skandynawski):
Miejsca w klasyfikacji generalnej:
2006 - 50
2007 - 24.
2008 - 1.
2009 - 1.
Puchar Świata w lotach:
Debiut Gregora Schlierenzauera na mamucim obiekcie miał miejsce podczas mistrzostw świata w lotach narciarskich w 2008 roku, które nie były zaliczane do Pucharu Świata w lotach. W mistrzostwach Austriak zdobył dwa złote medale. Jego pierwszy start w Pucharze Świata w lotach miał miejsce 14 marca 2008 podczas zawodów na Letalnicy w Planicy. Austriak odniósł w nich zwycięstwo. Od tego czasu do 14 lutego 2009 wygrywał wszystkie konkursy PŚ na skoczniach mamucich. Wtedy to, na skoczni im. Heiniego Klopfera w Oberstdorfie zajął ósmą pozycję.
Miejsca w klasyfikacji:
2008 - 2.
2009 - 1.
Letnie Grand Prix:
Gregor Schlierenzauer ma w dorobku jedno zwycięstwo w końcowej klasyfikacji Letniej Grand Prix na igelicie. Zwyciężył w sezonie 2008, kiedy w ośmiu swoich startach pięciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Schlierenzauer na podium końcowej klasyfikacji cyklu był również w 2007 roku, kiedy to lepsi od niego byli tylko Thomas Morgenstern i Adam Małysz
2006 - 5. miejsce
W swoim debiutanckim sezonie w Letniej Grand Prix, Gregor Schlierenzauer zajął w końcowej klasyfikacji piątą pozycję. W pierwszym konkursie, 6 sierpnia na skoczni w Hinterzarten stanął na podium, plasując się na trzecim miejscu. Dwa dni później w Predazzo był 21. 12 sierpnia w Einsiedeln ponownie stanął na podium, zajmując drugą pozycję i przegrywając z Andreasem Koflerem. 14 sierpnia w Courchevel odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w letnim cyklu. 26 sierpnia w Zakopanem, stanął na drugim stopniu podium, przegrywając z Adamem Małyszem. W kolejnych konkursach Schlierenzauer nie wystartował.
2007 - 3. miejsce
W pierwszym z konkursów Letniej Grand Prix 2007, 12 sierpnia 2007 w Hinterzarten Gregor Schlierenzauer zajął trzecie miejsce, przegrywając z Thomasem Morgensternem i Adamem Małyszem. Dwa dni później na skoczni w Courchevel zajął 7. pozycję. 16 sierpnia w Pragelato zwyciężył, ustanawiając nowy letni rekord obiektu - 143,5 metra. Dwa dni później w Einsiedeln był szósty. 24 i 25 sierpnia w zawodach na Wielkiej Krokwi Schlierenzauer zajmował odpowiednio 5. i 7. miejsce. Austriak wystąpił jeszcze tylko w kończących edycję konkursie - 4 października w Klingenthal. Zakończył je zwycięstwem na Vogtlandarena. Mimo, że Schlierenzauer nie wystartował w zawodach na skoczniach w Hakubie i Oberhofie, stanął na najniższym stopniu podium klasyfikacji generalnej, przegrywając tylko z Thomasem Morgensternem i Adamem Małyszem.
2008 - 1. miejsce
W Letniej Grand Prix 2008 reprezentant Austrii zwyciężył w klasyfikacji końcowej, wygrywając pięć konkursów należących do cyklu. W Hinterzarten uplasował się na szóstym miejscu. 1 sierpnia w Einsiedeln zajął drugą pozycję tuż za Andreasem Koflerem. We Courchevel Schlierenzauer uplasował się na czwartej pozycji. W pozostałych swoich występach - w Predazzo, dwukrotnie w Zakopanem oraz w Klingenthal i Libercu zwyciężył.
2009 - 5. miejsce
Tryumfator sprzed roku wystąpił tylko w trzech konkursach. W Zakopanem zajął pierwsze i drugie miejsce, w Klingenthal pierwsze. 280 punktów dało mu piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.
Miejsca w klasyfikacji:
2006 - 5.
2007 - 3.
2008 - 1.
2009 - 5.
Zwycięstwa w konkursach Letniej Grand Prix:
Gregor Schlierenzauer dziewięciokrotnie wygrał konkursy zaliczane do Letniego Grand Prix, a całą klasyfikację jednokrotnie. Trzykrotnie zwyciężał w Zakopanem i w Klingenthal, natomiast dwukrotnie w Pragelato.
1. 14 sierpnia 2006 - Courchevel Tremplin Le Praz
2. 16 sierpnia 2007 - Pragelato Trampolino a Monte K125
3. 6 października 2007 - Klingenthal Vogtlandarena
4. 5 sierpnia 2008 - Pragelato Trampolino a Monte K125
5. 30 sierpnia 2008 - Zakopane Wielka Krokiew
6. 30 sierpnia 2008 - Zakopane Wielka Krokiew
7. 3 października 2008 - Klingenthal Vogtlandarena
8. 4 października 2008 - Liberec Ještěd
9. 22 sierpnia 2009 - Zakopane Wielka Krokiew
10. 3 października 2009 - Klingenthal Vogtlandarena
Miejsca na podium LGP:
Oprócz dziesięciu zwycięstw, Gregor Schlierenzauer sześciokrotnie stawał na podium w zawodach o Letnie Grand Prix - czterokrotnie na drugim i dwukrotnie na trzecim miejscu
sezon | 1. miejsce | 2. miejsce | 3. miejsce | podium | |
2006 | 1 | 2 | 1 | 4 | |
2007 | 2 | - | 1 | 3 | |
2008 | 5 | 1 | - | 6 | |
2009 | 2 | 1 | - | 3 | |
łącznie: | 10 | 4 | 2 | 16 |
Aktualne rekordy skoczni:
1. 14 sierpnia 2006 - Courchevel Tremplin Le Praz 134,5 m (Rekord letni)
2. 14 października 2006 - Villach Mattenschanze 100,5 m (Rekord letni)
3. 16 sierpnia 2007 - Pragelato Trampolino a Monte 143,5 m (Rekord letni)
4. 5 października 2007 - Klingenthal Vogtlandarena 146,0 m (Rekord letni)
5. 20 października 2007 - Oberstdorf Schattenbergschanze 145,5 m (Rekord letni
6. 1 grudnia 2007 - Kuusamo Rukatunturi 147,0 m (Rekord oficjalny)
7. 5 stycznia 2008 - Bischofshofen Paul-Ausserleitner-Schanze 145,0 m (Rekord nieoficjalny - trening)
8. 1 sierpnia 2008 - Einsiedeln Andreas Küttel-Schanze 121,0 m (Rekord letni)
9. 6 grudnia 2008 - Trondheim Gran?sen 140,0 m (Rekord oficjalny)
10. 10 stycznia 2009 - Tauplitz/Bad Mitterndorf Kulm 215,5 m (Rekord oficjalny)
11. 24 stycznia 2009 - Whistler Whistler Olympic Park Ski Jump 142,0 m (Rekord oficjalny)
12. 25 stycznia 2009 - Whistler Whistler Olympic Park Ski Jump 149,0 m (Rekord oficjalny)
Byłe rekordy skoczni:
1. 7 marca 2008 - Lillehammer Lysgardsbakken 143,0 m (Rekord oficjalny)
2. 1 stycznia - 2008 Ga-Pa Neue Große Olympiaschanze 141,0 m (Rekord oficjalny)
Mistrzostwa Austrii w skokach narciarskich:
Gregor Schlierenzauer jest pięciokrotnym mistrzem swojego kraju - trzykrotnym na dużej, oraz dwukrotnym na normalnej skoczni. Reprezentant Austrii startuje w mistrzostwach seniorów od 2005 roku. W swoim debiucie był na 28. i 27. miejscu. Od następnego roku Gregor Schlierenzauer w każdym swoim starcie zdobywał tytuł mistrzowski. Szansę na medal na normalnej skoczni w Oberstdorfie w 2007 roku odebrała mu kontuzja, której doznał podczas konkursu na dużym obiekcie
2005 Stams K-105, Innsbruck K-120 - 28. miejsce (normalna skocznia), 27. miejsce (duża skocznia)
2006 Ramsau K-90, Bischofshofen K-125 - złoty medal (normalna skocznia), złoty medal (duża skocznia)
2007 Oberstdorf (Niemcy): K-120, K-90 - złoty medal (duża skocznia), nie wystartował (normalna skocznia)
2008 Villach K-90, Bischofshofen K-125 - złoty medal (normalna skocznia), złoty medal (duża skocznia)
2009 Stams K-105, Innsbruck K-120 - złoty medal (normalna skocznia), złoty medal (duża skocznia)
Życie prywatne:
Gregor jest synem Angeliki i Paula Schlierenzauerów. Ma starszą siostrę Glorię i młodszego brata Lucasa. Gregor od urodzenia nie słyszy na lewe ucho. Jest chory na astmę.
Schlierenzauer jest uczniem gimnazjum narciarskiego w Stams (niem. Schigymnasium in Stams), które ukończyli między innymi: Andreas Goldberger, Andreas Kofler, Martin Koch i Wolfgang Loitzl.