¯yciorys Adama Ma³ysza

Zaktualizowano dnia: 15.02.2009

Adam Ma³ysz syn Ewy i Jana urodzi³ siê 3 grudnia 1977 roku w Wi¶le. Z zawodu blacharz - dekarz. Jako trzyletni ch³opiec próbowa³ si³ na nartach zjazdowych, ale od najm³odszych lat interesowa³y go skoki narciarskie. Bêd±c przedszkolakiem, budowa³ ze ¶niegu miniaturowe skocznie i próbowa³ na nich skakaæ. Pierwszy skok odda³ nie chodzac jeszcze do szko³y podstawowej. Inspiracjê czerpa³ z obserwowania wujka, Jana Szturca, trenera skoków w miejscowym klubie. W 1984 roku Ma³ysz rozpocz±³ naukê w szkole podstawowej w Wi¶le- G³êbcach, a przez ca³± podstawówkê trenowa³ kombinacjê norwesk± w klubie KS Wis³a Wis³a oraz nale¿a³ do szkolnej sekcji futbolowej.

Po ukoñczeniu szko³y podstawowej Ma³ysz poszed³ do trzyletniej zasadniczej szko³y zawodowej w Ustroniu, któr± ukoñczy³ ze specjalno¶ci± blacharz-dekarz. W 1994 roku, startuj±c jako junior, wywalczy³ mistrzostwo Polski seniorów w skokach na ¦redniej i wicemistrzostwo na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Zdoby³ tak¿e wicemistrzostwo Polski juniorów w kombinacji. Pod koniec 1994 roku trener Szturc zdecydowa³, ¿e Ma³ysz ze wzglêdu na swoj± drobn± budowê, zrezygnuje z kombinacji norweskiej i po¶wiêci siê tylko skokom.

W tym samym roku Ma³ysz zosta³ przyjêty do kadry skoczków, powadzonej wówczas przez Czecha Pavla Mikeskê. Pierwsz± wiêksz± imprezê, w której wystartowa³, by³ Turniej Czterech Skoczni w sezonie 1994/95. W konkursie w Innsbrucku zaj±³ wtedy, wysokie jak na debiutanta, 17. miejsce. W mistrzostwach ¦wiata w kanadyjskim Thunder Bay wyniki te¿ by³y dobre 11. lokata na ¶redniej skoczni i 10. na du¿ym obiekcie.

Stopniowo forma i predyspozycje Adama ros³y. 16 marca 1996 roku odniós³ pierwsze zwyciêstwo w zawodach P¦ w Oslo-Holmenkollen. W tym samym roku stan±³ na podium tak¿e w Iron Mountain (drugi), w Falun (drugi) i w Lahti (trzeci). W klasyfikacji generalnej P¦ na koniec sezonu Ma³ysz uplasowa³ siê na siódmej pozycji. W styczniu 1997 roku Ma³ysz zarêczy³ siê z Izabel± Polok. 14 czerwca tego samego roku w ko¶ciele ewangelicko-augsburskim w Wi¶le odby³ siê ich ¶lub, a 31 pa¼dziernika urodzi³a siê córka Karolina.

Jego startu w igrzyskach olimpijskich w Nagano nie mo¿na by³o uznaæ za udany. Na ¶redniej skoczni zaja³ 51., a na du¿ej 52. miejsce. W konsekwencji nie wystartowa³ w fina³owej trzydziestce ¿adnego z konkursów.

Pó¼niej przyszed³ kryzys i Adam chcia³ nawet zakoñczyæ karierê ale dzieki namowie kilku osób powróci³ do skakania. <> Gdy trenerem reprezentacji zosta³ Apoloniusz Tajner - pod jego kierunkiem, i dziêki zajêciom ze Szturcem, Ma³ysz zacz±³ skakaæ lepiej.

Na pocz±tku sezonu 2000/01 polscy skoczkowie pojechali do Kuopio na inauguracjê P¦. Pobytu tam Ma³ysz na pewno nie zapomni. Najpierw wygra³ seriê kwalifikacyjn±, ale przed konkursem zosta³ zdyskwalifikowany za zbyt d³ugie narty. Przed Turniejem Czterech Skoczni komentatorzy za murowanego kandydata do zwyciêstwa uwa¿ali Martina Schmitta, prowadz±cego w klasyfikacji generalnej P¦. Niemiec zgodnie z przewidywaniami wygra³ pierwszy konkurs w Oberstdorfie. Ma³ysz by³ czwarty, ale w pozosta³ych zawodach turnieju przyæmi³ Schmitta, zajmuj±c trzecie miejsce w Ga-Pa oraz triumfujac w Innsbrucku i Bischofshofen. Po raz pierwszy w historii TCS Polak wygra³ ca³y turniej.

Do koñca sezonu Ma³ysz utrzyma³ znakomit± formê. Po TCS dwukrotnie wygra³ zawody P¦ w lotach w czeskim Harrachovie, a po kolejnym zwyciêstwie w Salt Lake City wyprzedzi³ Schmitta w klasyfikacji generalnej P¦. Do koñca sezonu ju¿ tej pozycji nie odda³. Zosta³ pierwszym polskim zdobywc± Kryszta³owej Kuli - triumfatorem rywalizacji w P¦.

W lutym 2001 roku podczas mistrzostw ¦wiata w narciarstwie klasycznym w Lahti Ma³ysz zdoby³ dwa medale - z³oty na skoczni K- 90 i srebrny na obiekcie K-116.

W sezonie 2001/2002 konkursy P¦ zdominowali Ma³ysz i Niemiec Sven Hannawald. Ma³ysz by³ bezkonkurencyjny w konkursach poprzedzaj±cych Turniej Czterech Skoczni. W dziewiêciu zawodach a¿ sze¶ciokrotnie stawa³ na najwy¿szym stopniu podium - w Kuopio, Titisee-Neustadt, Villach, Engelbergu i w Predazzo.

Forma Hannawalda eksplodowa³a podczas Turnieju Czterech Skoczni którego to wygra³ tryumfuj±c we wszystkich czterech konkursach jako piewszy i jedyny do t±d w histrii. Ma³ysz prze¿ywa³ w tym czasie niewielki kryzys. Zajmowa³ miejsca w ¶cis³ej czo³ówce, ale nie by³ w stanie podj±æ walki ze znakomicie dysponowanym Hannawaldem.

Igrzyska w Salt Lake City wymusi³y przerwê w rywalizacji o Kryszta³ow± Kulê. Ma³ysz nie zawiód³. W pierwszym konkursie na ¶redniej skoczni wywalczy³ br±zowy medal. By³ to pierwszy medal olimpijski reprezentanta Polski od 1972 roku, kiedy z³oto w konkursie skoków zdoby³ Wojciech Fortuna.

W zawodach na du¿ej skoczni Ma³ysz zosta³ wicemistrzem olimpijskim i tym samym jedynym polskim zawodnikiem, który zdoby³ dwa medale podczas zimowych igrzysk olimpijskich.

Po igrzyskach zawodnicy wrócili do rywalizacji w P¦. Wszystko rozstrzygnê³o siê 15 marca w Trondheim. Ma³ysz wygra³ tam z Hannawaldem, który by³ drugi, a Niemiec trzeci. Dziêki temu Polak na dwa konkursy przed koñcem rywalizacji skoczków w Pucharze ¦wiata, po raz drugi z rzêdu zapewni³ sobie triumf w klasyfikacji generalnej.

W sezonie 2002/03 Ma³ysz znowu ¶ciga³ siê z Hannawaldem. W ca³ym cyklu wygra³ trzy konkursy. Niemiec triumfowa³ sze¶ciokrotnie, ale zdarza³y mu siê tak¿e potkniêcia. Poza tym, Hannawald straci³ cenne punkty opuszczaj±c wiêcej zawodów ni¿ Ma³ysz. Efekt - trzecia Kryszta³owa Kula dla Polaka. Tego nie dokona³ ¿aden inny skoczek!!! 2003 rok to tak¿e niezapomniane M¦ w Val di Fiemme. Na skoczni w Predazzo Ma³ysz dwukrotnie deklasowa³ rywali. Trenerzy innych ekip mówili, ¿e jego skoki s± "nie z tej planety". Pozostawa³o tylko czekaæ co przyniesie nastêpny sezon.

Tymczasem po trzech wspania³ych latach przyszed³ kryzys. W kolejnym sezonie Adam nie wygra³ ¿adnych zawodów, a na podium wszed³ tylko cztery razy. Pod koniec sezonu mia³ tak¿e gro¼ny upadek w Salt Lake City i opu¶ci³ kilka ostatnich konkursów. W klasyfikacji generalnej by³ 12.

Kolejne dwa sezony Ma³ysza prowadzi³ Austriak Heinz Kuttin. W pierwszym z nich dwukrotny medalista olimpijski by³ czwarty w P¦, ale z M¦ z Oberstdorfu wróci³ bez medalu. Kolejny sezon to g³ównie rozczarowanie igrzyskami olimpijskimi w Turynie. W P¦ by³ dziewi±ty.

Od kwietnia 2006 roku opiekê nad kadr± polskich skoczków przej±³ do¶wiadczony Fin Hannu Lepistoe, który m.in. szlifowa³ talent Mattiego Nykaenena.

Pod jego kierunkiem Ma³ysz stopniowo wraca³ na szczyt. Najpierw przysz³y zwyciêstwa w Letniej Grand Prix i trzecie w karierze triumf w tym cyklu, pó¼niej by³y wygrane w zawodach Pucharu ¦wiata w Oberstdorfie i Titisee-Neustadt. Humor popsu³o nieco czwarte miejsce w pierwszym konkursie mistrzostw ¦wiata w Sapporo, bo na treningach Ma³ysz by³ zdecydowanie najlepszy.

Wysok± formê potwierdzi³ na ¦redniej skoczni - zdeklasowa³ rywali, osi±gaj±c w obu seriach najwiêksze odleg³o¶ci(102 oraz 99m).

Ma³ysz odetchn±³ z ulg±. Po trzech latach znowu by³ na szczycie. Rado¶æ z d³ugo oczekiwanego sukcesu, poczucie spe³nienia i rozlu¼nienie zaowocowa³y kolejnymi sukcesami w P¦ - w Lahti, Kuopio i Oslo "polski orze³" znowu fruwa³ najdalej.

Drugich zawodów w Oslo nie wygra³ z powodu z³ych warunków wietrznych - broni³ siê przed upadkiem i uzyska³ zaledwie 89m. Wygra³ on 9 konkursów czego ukoronowaniem by³ czwarty w karierze triumf w klasyfikacji generalnej P¦ po hattrick'u na mamuciej skoczni w Planicy.

W bogatej kolekcji trofeów Ma³ysza brakuje tylko jednego, za to najcenniejszego - olimpijskiego z³ota. Po tak udanym sezonie mo¿na przypuszczaæ, ¿e skoczek z Wis³y porzuci³ my¶li o zakoñczeniu kariery i zrobi wszystko, by jak najlepiej przygotowaæ siê do igrzysk w Vancouver.